• Loraine McIlwain Bell Trutee Awards

    Trustee Professorship
    To honor excellence in teaching/advising, scholarly/creative activities, and leadership/service to the University among full-time faculty members.

    2015 - Donnie Cobb [Technology]
    2014 - Amy H. Jones [Languages and Literature]
    2013 - Wayne Bedford [Business]
    2012 - Alan Brown [English]
    2011 - Richard Schellhammer [History]
    2010 - Doug Wymer [Environmental Sciences]
    2009 - Micky Smith [Mathematics] 
    2008 - Tom DeVaney [Education] 
    2007 - John McCall [Biology] 
    2006 - Robert C. Ware [Psychology] 
    2005 - Joe B. Wilkins [History] 
    2004 - Tina Naremore Jones [English] 
    2003 - Donald Salter [Biology] 
    2002 - Louis Smith [Secondary Education] 
    2001 - Jason Guynes [Art] 
    2000 - Walter Pittman [History] 
    1999 - Mary Pagliero [Romance Languages] 
    1998 - Sharon Underwood [Computer Information Systems]
    1998 - Joe Taylor [English]
    1997 - Roy Underwood [English]
    1997 - R. T. Floyd [Athletic Training]
    1996 - Alan Brown [English]
    1996 - Patricia DeMay [Education]
    1996 - Richard Holland [Biology]

     

     

    Professional Staff
    To honor loyalty, leadership and service to the University among full-time staff members.

     

    2015 - Angel Jowers [Institutional Effectiveness]
    2014 - Richard Gary Rundles [Athletics]
    2013 - Glenn Smith [Student Affairs]
    2012 - Rance Stevenson [Information Technology]
    2011 - Emily McInnis [Registrar's Office]
    2010 - Jason Gardner [Student Activities]
    2009 - Pamela B. Hall [Student Support Services] 
    2008 - Michael Pratt [Information Systems] 
    2007 - Mitzi Gates [Upward Bound] 
    2006 - Tammy White [Career Services] 
    2005 - Patricia Pratt [Institutional Effectiveness] 
    2004 - Vicki Spruiell [Director of Counseling Services and TRIO Programs] 
    2003 - Mamie Reed [Asst. Director Aux. Services] 
    2002 - Nancy Taylor [Teacher Certification Officer] 
    2001 - Paul Stewart [Director of Information Systems] 
    2000 - Richard Hester [Director of Admissions] 
    1999 - Clarence Egbert [Registrar] 
    1998 - Merle Peper [Dean of College of Business]
    1998 - Danny Buckalew [Director of Student Affairs] 
    1997 - Robert L. Holycross [Director of Physical Plant]

     

     

    Support Staff
    To honor loyalty, leadership and service to the University among full-time staff members.

     

    2015 - Sharon Harwell [Fine Arts]
    2014 - Sieglinde Fleming [Business]
    2013 - Dusty Prine [Liberal Arts]
    2012 - Bessie J. Williams [Housekeeping]
    2011 - Niki Hines [Financial Aid]
    2010 - Tommy Hutchins [Printing]
    2009 - Dianne Colquitt [Admissions] 
    2008 - Holly L. Holycross [Academic Affairs] 
    2007 - Becky Amato [Student Affairs] 
    2006 - Carrie Bell [BCC Manager] 
    2005 - Fannie Tucker [Liberal Arts] 
    2004 - Penny Dew [Athletics] 
    2003 - Doyle R. Truelove [Carpenter] 
    2002 - Kaye Bryan [Secretary to the President] 
    2001 - Arthur Presswood [Custodian] 
    2000 - Julian Ptomey [Media Technician] 
    1999 - Walter Earl Boyd [Grounds Foreman] 
    1998 - Coleman James [Custodian] 

    Faculty/Staff Loyalty Awards

     

    1997 - Curtis Dan Outlaw [Staff]
    1997 - Micky Smith [Faculty]
    1996 - Wm Michael Spencer [Staff]
    1996 - Sylvia Homan [Faculty]
    1995 - Earlene Lindsey [Staff]
    1995 - Richard Holland [Faculty]
    1994 - Glen W. Bridges [Faculty]